"Piszemy o hotelarstwie z przymrużeniem oka"

Na naszym blogu piszemy o turystyce i hotelarstwie. Wejdź i zostań na dłużej!

Nasza codzienność często daje nam się we znaki.
Coraz szybsze tempo życia, nadmierny stres powoduje, że czasami nie radzimy sobie w codziennym życiu. Lub też po prostu jesteśmy zmęczeni i przytłoczeni nadmiarem codziennych obowiązków. Czasem dopada nas zwykła chandra, mamy gorszy dzień, co zdarza się każdemu. Wtedy pomaga nam, na przykład, spotkanie ze znajomymi, spędzenie czasu z najbliższymi, uprawianie różnych sportów itp. Jednak życie bywa nieprzewidywalne i nieraz się zdarza, że negatywnie nas doświadcza. Nieraz są to wydarzenie smutne, traumatyczne, które odciskają piętno na naszej psychice. Mogą to być np. sytuacje związane ze śmiercią kogoś bliskiego, z rozwodem, z ciężką chorobą czy też z innymi trudnymi wydarzeniami. Często nieporozumienia komunikacyjne w najbliższej rodzinie, powodują nasz dyskomfort, pogarszają samopoczucie, negatywnie wpływają na nasze funkcjonowanie w pracy i w domu. Jeżeli taki stan rzeczy nas przytłacza i przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, warto zwrócić się po pomoc do specjalisty. Współcześnie psychoterapia nie jest już czymś dziwnym, piętnującym. Dużo ludzi korzysta z takiej formy pomocy, jeśli ma to im pomóc w powrocie do normalnego funkcjonowania i po prostu w byciu szczęśliwym. 

Psychoterapia ma na celu przywrócenie komfortu życiowego, znaczącą poprawę jakości życia. Ma pomóc w odnalezieniu siebie. Opiera się na dobrej komunikacji międzyludzkiej i na pogłębianiu dobrych relacji. Dobry i uważny psychoterapeuta zwróci uwagę na problem i będzie próbował znaleźć jego źródło. Taka osoba powinna się cechować dużą empatią, żeby móc wczuć się w sytuację drugiej osoby. Powinna być uważna, umieć słuchać oraz z życzliwością reagować na wszelkie zmiany w zachowaniu pacjenta. Oczywiście istotny jest także sam przebieg procesu psychoterapii. Obie strony powinny na początku procesu zawrzeć coś w rodzaju porozumienia. Fachowo nazywa się to przymierzem terapeutycznym, tzn. dwie strony ustalają warunki i zasady, obowiązujące podczas terapii i starają się ich przestrzegać. Mogą one ulegać przemianom, w trakcie procesu leczenia, jednak zawsze powinny być omówione i zaakceptowane przez obydwie strony. Kolejnym istotnym elementem jest postawienie odpowiedniej diagnozy psychologicznej. Taka diagnoza jest dokonywana na podstawie obserwacji pacjenta, a przede wszystkim na wywiadzie i zadawaniu umiejętnych pytań.

Zadaniem psychoterapeuty jest wykorzystywanie wszelkich metod, które pomogą w odkryciu problemu klienta. Oczywiście metody te muszą być odpowiednio dopasowane i opierać się na poszanowaniu uczuć i mechanizmów zachowania pacjentów. Jest to trudne zadanie, ponieważ klient bardzo często stosuje różne mechanizmy obronne i czasem nie potrafi się otworzyć, a niekiedy geneza problemu tkwi tak głęboko, że potrzeba mnóstwo czasu na dotarcie do jego źródła. Istotnym aspektem jest także sama osoba terapeuty, który oprócz rzetelnej wiedzy i umiejętności, również sam powinien nie raz poddawać się superwizji, dla zdrowia psychicznego. Dowiedz się więcej na stronie http://fripp.org.pl

Okiem reportera

zdrowie

uroda

medycyna

psycholog

psychoterapeuta

psychiatria